Ekonomi Güncel

81 ilde konut kredilerinde faizler düşecek!

Ekim ayında Meclis gündemine gelmesi beklenen konut kredi kampanyasında ilk kez ev alacak vatandaşlara 180 ay vade ve 1.20 faizli kredi verilmesi planlanıyor.

81 ilde konut kredilerinde faizler düşecek!

81 ilde konut seferberliği başlıyor. Bu kapsamda ilk evini alacak dar gelirliye, kamu bankaları aracılığıyla düşük faizli kredi desteğinin ekimde hayata geçmesi bekleniyor.

Hükümet konut fiyatlarının yüksek olduğu İstanbul gibi şehirler başta olmak üzere dar gelirli vatandaşların ilk konuta erişim imkânını artırmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir kredilendirme sistemi üzerinde çalışmalara başladı.

KOMUT EDİMİ TEŞVİK  EDİLECEK!

Birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar devreye girecek. Uzun vadeli (180 ay konuşuluyor) bir konut kredisi uygulanması, ilk kez konut alacaklara 1.20 seviyelerinde faiz, çeşitli kampanyalar değerlendiriliyor. Vergi ve kredilerle devletin destekleyici rolü güçlenecek. OVP’de çizilen yol haritasına göre, inşaat sektörü, afet etkilerinin azaltılması ve sosyal konut ihtiyacının karşılanmasını teminen ülke genelinde dar ve orta gelirlilere yönelik konut, işyeri ve arsa projelerini hayata geçirecek şekilde yönlendirilecek.

FAİZ YÜKÜ % 70 DÜŞECEK

DAR gelirlilerin ilk konutları için planlanan yüzde 1.2 faiz ve 180 ay vade seçeneği, mevcut tabloya göre faiz yükünü yüzde 70 azaltacak. Bankalar şu an konut kredisinde aylık ortalama yüzde 3.23 faiz uyguluyor. Bu orana göre 180 ay vadeli 2 milyon TL kredi çekildiğinde aylık ödeme 64 bin 812 TL, toplam ödemesi ise 11 milyon 666 bin TL oluyor. Mevcut durumda 9 milyon 666 bin TL faiz yükü doğuyor.

Eğer aynı vadede faiz yüzde 1.2’ye çekilirse, 2 milyon liranın aylık ödemesi 27 bin 174 liraya, toplam ödemesi 4 milyon 891 bin liraya, faiz yükü ise 2 milyon 891 bin liraya geriliyor.

Öte yandan  sosyal konut üretiminde afet riski yüksek olan bölgelere öncelik verilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL