Ekonomi Güncel

Airfryer ve robot süpürgelerle ilgili karar!

Bazı elektrikli ev cihazlarının ithalatında uygulanan gözetim uygulamasının kapsamı genişletildiği belirtildi.

Airfryer ve robot süpürgelerle ilgili karar!

Resmi Gazete’nin sayfalarında yayımlanan bir tebliğ, ithalatta gözetim uygulamasına ilişkin 2023/7 sayılı tebliğde değişikliklere yol açtı. Bu tebliğ ile 23 Mart’ta yayımlanan ve robot süpürgeler ve airfryerlar da dahil olmak üzere bazı elektrikli ev cihazları için uygulamaya konulan gözetim uygulamasında yapılan değişiklikler geri alındı ve tebliğin ilk hali yeniden uygulanmaya başlandı.

Ancak, 29 Mart’ta yayımlanan aynı adlı bir tebliğle airfryer cihazları, birim değeri 100 doların altında olanlar için gözetim uygulamasından çıkarılmıştı. Bugün yayımlanan tebliğ ile bu cihazlar yeniden aynı birim değerle gözetim uygulamasına dahil edildi. Bu değişiklikle birlikte, 100 doların altında birim gümrük kıymeti olan airfryerların ithalatında gözetim uygulaması tekrar yürürlüğe girdi.

Ayrıca, tebliğ kapsamında, gümrük tarife istatistik pozisyonu listesinde 8516 numaralı fasıl altında yer alan “diğer ısıtıcı ve sobaların 40 doların altında birim gümrük kıymeti haiz olanları” başlığındaki gözetim uygulamasından, dizel araçlarda kullanılan ön ısıtma kaloriferleri çıkarıldı.

Öte yandan ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğ, 23 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL