Güncel İstanbul

Başkan Yener’den 21 Ekim Gazeteciler Günü Mesajı

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Genel Başkanı Cesim Yener, “”Hakkı, Halkı, Adaleti” gözeterek haber yapan, meslek onurunu koruyan ve bu minvalde zor şartlar altında görev icra eden tüm meslektaşlarımızın “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü” kutlu olsun.” dedi.

Başkan Yener’den 21 Ekim Gazeteciler Günü Mesajı

UİGAD Genel Başkanı Cesim Yener, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Yener yayımladığı mesajında, dezenformasyon yasası ile kopyala yapıştır haberciliğin ve sosyal mecralarda yaratılan algı operasyonlarının son bulacağına dikkat çekerek, internet gazetecilerinin de özlük haklarına yeniden kavuşmaya başlayacağını vurguladı. Aynı zamanda Başkan Yener, sarı basın kartının yeni medyayla birlikte gelişen ve halen daha gelişmekte olan internet gazetecilerinin de  alabileceğini dile getirdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Gazeteciliğin doğru ve gerçek haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmasına rağmen,  sosyal medya platformlarında ki bazı kullanıcılar tarafından kara propaganda ve algı operasyonları yürütüldüğü son dönemlerde yeni medyanın getirilerinden biri olan internet gazeteciliği de göz ardı edilir olmuştu. Ancak derneğimizin hem yönetiminde görev üstlenen meslektaşlarımız hem de üyelerimizle birlikte 2018 yılından itibaren internet gazeteciliğinin bir yasal zemine dayandırılması için sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda bu tür algı operasyonlarının yanı sıra kopyala yapıştır ve yalan haberciliğinde önüne geçilmeye başlandı.

Geleneksel medyanın yeni medyayla birlikte daha çok kitleye hitap ederek kamu oyu oluşturulmasına daha hızlı olanak sağlaması nedeniyle internet üzerinden yayın yapan kuruluşlarda görevli her bir meslektaşımızda özlük haklarına kavuşacaklar.

Bu konuda süreci ivedilikle takip edeceğimizi belirterek,  Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözüyle birlikte;  toplumların bilinçlenmesi ve gelişmesi için çalışan, savaş ve doğal afet gibi her türlü zor koşulda, kamunun menfaatleri için doğru ve objektif habercilik yapan siz değerli meslektaşlarımın  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle tebrik eder, meslek hayatlarında başarılar dilerim.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL