Güncel Yurt

Başsavcılık o iddialara soruşturma başlattı! Şebnem Korur Fincancı kimdir?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK/YPG’nin sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlattı. Peki; Şebnem Korur Fincancı kimdir?

Başsavcılık o iddialara soruşturma başlattı! Şebnem Korur Fincancı kimdir?

Sosyal medyada önceki günlerde PKK propagandası yapan sosyal medya hesapları tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığına yönelik iddialar gündeme geldi. İddiaların ardından yanı sıra Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı da önceki gün katıldığı yayında TSK’nın kimyasal silah kullandığını öne sürdü.

Bu olayların ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak iddiayı yalanlarken,  TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığı bildirilmişti.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI KİMDİR?

Şebnem Korur Fincancı, 1959’da İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesidir.

Eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Türk Patoloji Derneği, Forensic Science Society (İngiltere), Académie Internatıonale de Médecine Légale et de Médecine Sociale, International Academy of Legal Medicine, New York Academy of Sciences, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Cezaevleri Çalışma Grubu, Association de Droit Penale Internationale, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu ve benzeri kurumlarda görev yapmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL