Güncel Magazin & Yaşam

Cadılar Bayramı (Taurid Meteoru) Göktaşı Yağmuru Dün Gece Görüldü

Dün gece saat 23.16 sıralarında İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde birçok ilde görülen meteor yandığı anlar yaklaşık 2 saniyeliğine gökyüzünde yeşil bir renge bürünmüştü. Peki meteor yanması neden olur? İşte detaylar…

Cadılar Bayramı (Taurid Meteoru) Göktaşı Yağmuru Dün Gece Görüldü

NASA’ya göre, bazı yıllarda bu yörüngelerdeki değişiklikler, Dünya’ya yakın ve Dünya’dan görülebilen Torosların sayısında artışa neden oluyor. Bu değişiklik, görünür ateş toplarının sayısı sıçradığında ve neredeyse herkes tarafından görülebildiğinde bir “Toros sürüsü”ne yol açar.

Gökbilimciler ve gökyüzü gözlemcileri genellikle “düşük aktiviteli” yağmurlar olan Taurid meteor yağmurlarını izlemekten zevk alırlar, bu nedenle saatte yalnızca birkaç meteor gökyüzünü geçer. Gökbilimciler, genellikle Dünya’dan yalnızca birkaç Taurid’in görülebildiğini, ancak görülebildikleri zaman “parlak ve fark edilir” olduklarını söylediler.

Ekim ayının son haftası ve Kasım ayının ilk haftasında meydana gelir, bu nedenle Taurid sürüleri “Cadılar Bayramı’nın göktaşları” olarak da bilinir.

Dün gece sıralarında görülen meteor kayması ise Taurid Yağmurlarından biri olduğu tahmin ediliyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL