Güncel İstanbul

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu’nda Test Sürüşü Yapıldı

Test sürüşü sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İmamoğlu, yaklaşık 9-10 ay sonra Samandıra’dan bir kişinin, 40-45 dakikada Üsküdar’a gelebileceğini duyurdu.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu’nda Test Sürüşü Yapıldı

Bugün gerçek bir test sürüşü yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “2024’ün ocak-şubat aylarında halkımızla buluşturacağımız bir işten bahsediyoruz. Bu, iş yapma biçimidir. Bizim anlattığımız tam da budur.” dedi.

2024’DE ÜSKÜDAR-SAMANDIRA ARASI BİTMİŞ OLACAK

Bunun, bir parti projesi olmadığını, milletin projesi olduğunu ifade eden İmamoğlu, şöyle dedi:

“Bu, milletin projesi, devletin projesidir. Devlette devamlılık esastır ama biz, dileriz ve isteriz ki, yarınlarda biz bir işi başlatıp, devredeceğimiz zaman, eksiksiz devretmeyi biliriz. Eksiksiz devredip, bir sonraki gelenin de onu devam ettirmesini dileriz. Devamlılık esastır.”

Bir projeyi başlatmanın maharet olmadığını, işi yapmanın, bitirmenin ve hizmete açmanın maharet olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Bu konudaki maharetimiz devam ediyor. Ben, ekip arkadaşlarıma, arka planda gözükmeyen herkese, emekçilere, yüklenicimize yürekten teşekkür ediyorum. Umut ediyoruz ki milletimize hayırlı, çok faydalı bir işi tamamlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Gururlu bir test sürüşü yaptıklarına değinen İmamoğlu, “Hep beraber 2024’ün ocak, şubat eksenindeki bir takvimde, trenimize bineceğiz, Samandıra’da ineceğiz. Sultanbeyli’ye olan kısmının da test sürüşünü yapacağız. İnşallah yıl bitmeden de o kalan kısmı bitireceğiz” dedi.

“HEDEFİMİZ 24 MARTA KADAR 5 İSTASYONU İŞLETMEYE ALMAK”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ise metro hattının ilk etabı için Deutsche Bank’tan 110 milyon avro, eurobond tahviliyle de 60 milyon avro finansman sağladıklarını söyledi. Hedeflerinin, 2024 yılının mart ayına kadar, 5 istasyonu işletmeye almak olduğunu, bunun için yoğun çalıştıklarını aktaran Alpkökin, “Meclis Mahallesi-Sarıgazi istasyonları arasında ilk trenimizin hareketini üç gün önce yaptık. Hiçbir problemimiz yok. Bundan sonra, 3 istasyondaki ve hat üzerindeki çalışmalarımız da eş zamanlı devam ediyor. Aynı zamanda da hızlıca 7-7,5 ay sürecek bir sinyalizasyon sürecini de daha kısa zamanlara çekip bu hattımızdaki 5 istasyonu 2024’ün başında açmaya çalışıyoruz. Aynı tarihte bizim Sultanbeyli için yine böyle bir tren hareketi yapma hedefimiz var. 2024’ün sonunda da testleri tamamlayıp Sultanbeyli’ye kadar metro hattını açmış olacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL