Güncel Köşe Yazıları

“Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand”

Oyuncu Yazar Can Kuzgun’un yeni köşe yazısı “”Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand” yayında.

“Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand”

1967 yılında Roy Bates tarafından kuruldu. Roy bates kendini prens ilan etti. Prensi ile birlikte sadece 27 kişi yaşıyor. Deniz üzerinde 4 bin metre olan minicik ülke İngiltere’de olmasına rağmen bayrağı, anayasası milli marşı ile kendi prensliği yönetilmektedir. Kendi parası olan Amerikan doları ile eşit Sealand doları var.

İngiltere’nin savaşında bile bu ufak ülke yenmiş, zekice ve kurnazca tuzaklarla İngiltere’yi alt etmiş. Sealand prensliğinin gelir kaynağı balıkçılık. Zamanın darbe girişiminin bile üstesinden gelmiş. Hatta bu ülkenin futbol takımı bile var, kendi gibi tanınmayan ülke olan Kıbrıs ile maç yapmış ve 6-0 yenilmiş. 2012 yılında prens Roy Bates 91 yaşında vefat edince yerine oğlu Michael Bates geçti. İngiltere bu ülkenin ortadan kalkması için dava açtı, ancak mahkeme eğer bir ülke uluslararası karasularda kuruluyorsa ülke olabilir. Bu yüzde mahkeme Bates ailesini haklı buldu ve ülkenin devam etmesine karar verdi.

Çok tartışılan ülke; İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth gibi güçlü bir Kraliçe’nin İngiltere’nin içinde bir ülkeye izin vermesi şaşırtıcı.

ÜLKENİN KUŞ BAKIŞI GÖRÜNTÜSÜ
ÜLKENİN GÜVENLİĞİ

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL