Güncel Köşe Yazıları Lavinia

FİLİSTİN’DE KADIN OLMAK!

Filistin’de her gün onlarca insan ölüyor kadın, erkek, yaşlı, genç hatta çocuk İsrail hiçbir ayrım yapmadan zalimce zulmediyor. Filistin can çekişirken dua etmekten sosyal medyada bir nebze olsun, ses olmaya çalışmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden.

FİLİSTİN’DE KADIN OLMAK!

Filistin’in sokakları Müslümanların kanıyla boyanırken aksanın bahçesine Müslümanlar alınmazken oturduğumuz yerden yazıp çizmek rahatlatmıyor içimizi. Kardeşlerimiz İslam’ın sancağı yere düşmesin diye şehit olurlarken hiçbir şey rahatlatmıyor içimizi. İsrail askerleri kadınları sokak ortasında öldürüp hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor hayatlarına kadınlar ölüyor, insanlık ölüyor Filistin’de… Kadın Allah’ın yarattığı anne olabilme özelliği verdiği ve ayaklarının altına cenneti serdiği varlık. Kadın olmak dünyanın her yerinde çok zordur ama kadın buna rağmen çok güçlü olabilmeyi başarmıştır. Kadın demek güç, düzen, direniş ve özgürlük demektir. Kadın yeryüzünün temel taşıdır. Kadın yoksa her şey yarımdır. Kadın olmak ana olmaktır. Kadın olmak tüm zorluklara karşı dimdik durmak ve bütün zalimlere ve zulme inat gülücükler saçmaktır.

Geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan Nuri Pakdil’inde dediği gibi “Gel Anne ol Çünkü anne Bir çocuktan bir Kudüs yapar.” kadın olmak Kudüs’ü yapmaktır. Geleceğe Kudüs’ü taşımaktır. Kudüs İslam’ın mübarek beldesidir, Miraç olayının en büyük şahididir. Yıllardır Filistin’in gözyaşları acı içinde bütün dünyayı dolaşırken Dünya’nın susmayı, görmezden gelmeyi tercih ettiği yer Filistin. Gazze’nin, Kudüs’ün sokaklarında kadınların İsrailli askerlere direndiği 16 yaşındaki Ahed Tamimiler. 12 yaşında hapse atılan kız çocukları doğuma giderken sözde güvenlik amacıyla elleri ayakları zincire vurulan yiğit kadınlar ve daha niceleri…

Filistin’de kadın olmak güçlü ve cesur olmaktır. İsrail’in zulmüne dik durmak ve asla boyun eğmemektir. Mescid-i Aksa’nın çevresinde İsrail izi olmasın diye canından geçmektir. Mescid-i Aksa’nın düşmanlarına korkmadan tokatlar savurabilmektir. Filistin’de İslam’ın yiğit kadınları her yeni güne son günmüş gibi başlarlar, sevdiklerine son kez bakıyor gibi bakarlar çünkü Filistin’de kadın olmak çocukları ile eşi ile sevdikleri ile her saniye helalleşerek yaşamaktır. Filistin’de özgürlüğün adı kadındır. Umutla bekler zafer dolu yarınları aksanın gökyüzünde siyah toz bulutlarının yok olup mavi gökyüzünün görüneceği günleri sokaklarında bomba sesleri, kurşun izleri olmayan bir Filistin elbet olacak. Bayramlar bayram gibi yaşanacak umut var oldukça imkânsız yok olacaktır. Filistin’in kadınları yüreklerinde özgürlüğü ve umudu taşır. Onlar çocuklarına masal anlatmazlar ayetler ile uyur çocuklar ve onlar için güçlü olan büyük olan değildir, çünkü Allah isterse kuşlar filleri yener.

ZEYNEP KARABACAK

YORUMLAR (3)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL