Güncel Yurt

Hatay’da 6 mahalle 2013 ve 2017 yılında riskli alan edildi!

CHP Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanının, “İskendurun’un riskli bölge ilan edilmesine” karşı çıktığını söyleyip paylaşımda bulunmuştu. Ancak işin aslı ise farklı çıktı. 2013 yılın riskli alan olarak ilan edilen bölgede kentsel dönüşüme karşı mahkemeye gidildiği öğrenildi. İşte detaylar…

Hatay’da 6 mahalle 2013 ve 2017 yılında riskli alan edildi!

CHP Milletvekili Alpay Antmen, riskli alan kararının iptal edilmesinin bütün sorumluluğunu Cumhurbaşkanlığına yükleyerek hedef gösterse de işin gerçeği öğrenildi.  Yeni Şafak Gazetesi’nin konu edindiği haberde Hatay’da bazı bölgelerin 2013 yılında riskli alan edildiği ancak bölge halkı tarafından Kentsel Dönüşüme karşı çıkıldığı ortaya çıktı.

2013’TE RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Hatay’daki 6 mahallenin riskli alan ilan edilmesine dair ilk karar 2013 yılında alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İskenderun’da 6 mahalle için 23/8/2013 tarihli ve 5185 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/9/2013’te alınan karar uygulanacaktı. Ancak bölge halkı kentsel dönüşümü istemedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI KARAR MAHKEMEYE TAŞINDI

Ancak riskli alanlardan birisi olan İskenderun-Meydan Mahallesi muhtarı Ramazan Güneş, Bakanlar Kurulu tarafından alınan ve belediye tarafından yürütülecek olan yıkım ve yeniden imar edilecek olan 6 mahalleye yönelik kentsel dönüşüm projesini 25 Kasım 2015 tarihinde yargıya taşıdı. Danıştay 14 daire başkanlığına yürütmeyi durdurmak için dava açtı. Bazı gruplar ise kentsel dönüşüme karşı direniş gösterdi.

Evrensel Gazetesi’nin 28.11.2013 tarihli haberi.

5 YILIN ARDINDAN MAHKEMECE KARAR İPTAL EDİLDİ

Meydan Mahallesi Muhtarı Ramazan Güneş tarafından 6 mahalle adına açılan dava 5 yıl sürdü ve idare mahkemesi tarafından 04.10.2017 günü kararını açıkladı. Mahkemeden çıkan karar ile Bakanlar Kurulu tarafından alınan yıkım ve Kentsel Dönüşüm Kararı iptal edildi.

2017 YILINDA YENİDEN RİSKLİ ALAN EDİLDİ

İdare Mahkeme tarafından iptal edilen yıkım kararının ardından Bakanlar Kurulu bu karara itiraz ederek, söz konusu 6 mahalleyi 2017 yılında yeniden Riskli Alan ilan etti.

Bakanlar Kurulu’nun 6 mahalleyi yeniden riskli alan ilan ettiği karar Resmi Gazete’de. (2017)

KARAR YİNE MAHKEMEYE TAŞINDI

Yeni alınan karar 14 Aralık 2017’de Resmi Gazete’de yayımlandı. Ancak bu kararın ardından 6 mahalle yeniden karara itiraz etti. Bakanlar Kurulu tarafından yıkım kararını iptal eden idari mahkemenin kararına yapılan itiraz ve 14 Aralık 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan mükerrer kararla birlikte yeni yargı süreci yeniden başladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KARARI YİNE İPTAL EDİLDİ

Yargı süreçleri 2022 yılında tamamlandı ve Danıştay davaya son noktayı koyarak Bakanlar Kurulu Kararını iptal etti. Mahkeme kararları kesinleşince de Cumhurbaşkanlığı riskli alan kararını iptal etmek zorunda kaldı.

Meydan Mahallesi Muhtarı Güneş: “Uzun uğraşlar sonucu iptal ettirdik”

Meydan Mahallesi Muhtarı Ramazan Güneş 2022 yılında yaptığı paylaşımında yargı sürecini şöyle anlattı:

“Mahallemiz 2013 yılında bakanlar kurulu kararı ile riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüme geçirilmişti. Meydan mahallesi muhtarlığı olarak 2015 yılında Danıştay 14 daire başkanlığına yürütmeyi durdurma ile ilgi dava açtım. Yaklaşık 5 yıl süren dava neticesinde, Danıştay lehimize karar vererek yürütmeyi durdurup kentsel dönüşümü iptal etmişti. Mahallemiz tekrar bakanlar kurulu kararı ile kentsel dönüşüme geçirilmişti. Meydan mahallesi muhtarı ve İskenderun Meydan Mahallesi Yardımlaşma Derneği Başkanı olarak mahallemizin durumunu izah ederek sıkıntıları arz ettiğim, belediye başkanımızın ve vekilimizin uzun uğraşları sonucunda bugün itibarı ile Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Meydan mahallemiz riskli alandan çıkarılmıştır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL