Genel Güncel

Havrita sitesi sonrası hayvan ölümleri arttı iddiası

Başıboş köpek haritası” olarak tanımlanan Havrita adlı internet sitesi nedeniyle çok sayıda köpeğin öldürüldüğü iddiaları gündem oldu.

Havrita sitesi sonrası hayvan ölümleri arttı iddiası

BARIŞ DURAK/ Sokak köpeklerinin bulunduğu bölgelerin kullanıcılar tarafından işaretlendiği ve fotoğraflandığı, “başıboş köpek haritası” olarak tanımlanan Havrita adlı internet sitesi nedeniyle çok sayıda köpeğin öldürüldüğü iddia edildi. Pati Koruyucuları Hayvanları Koruma Derneği’nin kurucularından Erkin Erdoğdu, köpeklerin yaşam alanlarının fişlendiğini ve bazılarının 2-3 gün içinde öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca sitenin kapatılması için CİMER’e şikayette bulunan bir çok gazeteci, yazar ve aktivistler sorumluların yargılanması gerektiğini öne sürdüler.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA BAŞLATILDI

Change.org’da başta olmak üzere Twitter gibi sosyal medya platformunda birçok hayvansever, “Bu harita açıldığından beri, zehirlemeler, kurşuna dizmeler, ölü köpekleri ağaçlara asmalar gibi çeşitli işkencelerle hayvanlar katedildi. Haritanın, hayvanları hedef göstermek dışında hiçbir toplumsal faydası bulunmuyor.” diyerek, sitenin kapatılması için imza kampanyası başlattı.

Öte yandan gazeteci Aslı Şafak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile tepkisini dile getirdi. Şafak sitenin kapatılması için CİMER’e şikayette bulunduğunu söyledi.

Gazeteci Mustafa Barış Durak ise sitenin kapatılması gerektiğini ve sorumluların yargılanması gerektiğinin altını çizdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL