Güncel İstanbul

İstanbul’a kar kapıya dayandı! Peki bu sene La Nina etkisi yaşanacak mı?

Meteoroloji’den yapılan uyarıya göre, soğuk havalar şiddetini artıyor. Peki La Nina’nın kar yağışına ve hava sıcaklıklarına etkisi nedir? İstanbul’da kar ne zaman yağacak?

İstanbul’a kar kapıya dayandı! Peki bu sene La Nina etkisi yaşanacak mı?

Uzmanlar İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerlerin ocak ayında yoğun kar yağışı etkisi altında olacağını belirtiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Eskişehir, Antalya, Uşak, Denizli’nin Çardak, Konya’nın Akşehir ve Ereğli ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Ancak  yağışlarından karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen bölgeler ise Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi,Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Sivas, Yozgat, Kayseri, Ardahan çevrelerinde kuvvetli, Ordu, Giresun, Trabzon’un doğusu Rize, Artvin kıyıları, Şırnak ve Hakkari çevreleri olarak açıklandı.

Ayrıca Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt‘un yaptığı değerlendirmeye göre Aralık’ın 10-15‘i arasında İstanbul kış resmen merhaba diyecek. Ayrıca La Nina kışı ile birlikte gece ve gündüz sıcaklıkları arasında 20 derecelik sert sıcaklık farklarının yaşanacağı belirtiliyor.

LA NİNA KIŞI NEDİR?

La Nina, pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen ad olarak adlandırılabilir.

Pasifik üzerinde bulunan basınç sistemlerine etki eden La Nina, Türkiye üzerinde direkt etki gösteremez fakat Pasifik üzerinde gösterdiği etki dolaylı yoldan Türkiye’yi de etkisi altına alır.

La Nina kuvvetlendiği zaman dünya soğuma evresine giriyor ve buzul miktarları artıyor. La Nina döneminde sıcak sular Asya kıtasına doğru giderken, ABD ve diğer bölgelerde hava soğumaktadır.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL