Genel

Kış çetin geçecek: Doğalgaza ve elektriğe zam!

Konutlarda kullanılan doğalgaz ve elektriğe yüzde 20, sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 50, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza ise yüzde 49,5 zam geldi.

Kış çetin geçecek: Doğalgaza ve elektriğe zam!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, konutlarda bugünden geçerli olmak üzere elektrik tarifesine yüzde 20 zam yapıldığını bildirdi. Sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesi ise yüzde 50 oranında artırıldı.

Konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20.4, sanayide kullanılan doğalgazda yüzde 50.8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza ise yüzde 49.5 zam geldi.

Yapılan zamla ilgili EPDK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji ham madde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebiyle nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira olmuştur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL