Dünya Güncel

Libya’daki sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

Daniel kasırgası son günlerde Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da en az 27 can almıştı.

Libya’daki sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’ndan (IFRC) bir yetkili, salı günü yaptığı açıklamada, Libya’daki sellerin binlerce insanın ölümüne yol açarken yaklaşık 10 bin kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Tamer Ramadan, BM’nin Cenevre’deki olağan basın brifinginde yaptığı açıklamada ölü sayısının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Şu an için ölü sayısına ilişkin “elimizde kesin bir rakam yok” diyen Ramazan, “kayıp sayısının 10 bine yakın olduğunu” vurguladı. Tunus’tan canlı yayınla konuşan Ramadan, “İnsani ihtiyaçlar Libya Kızılayı’nın ve hatta hükümetin kapasitesini aşıyor” dedi.

Ramadan, “Bu nedenle doğudaki hükümet uluslararası yardım çağrısında bulundu ve biz de kısa bir süre içinde acil yardım çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Daniel Fırtınası, pazar günü öğleden sonra Libya’nın doğusunu, özellikle de sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve okulların kapatıldığı Cebel el-Ahdar (kuzeydoğu) ve Bingazi kıyı kentlerini vurdu.

Daniel fırtınası son günlerde Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da en az 27 can almıştı.

Doğu Libya ana petrol sahalarına ve terminallerine ev sahipliği yapıyor. Ulusal Petrol Şirketi (NOC) bölgede “afet durumu” ilan etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL