Genel Güncel İstanbul

Olası İstanbul Depremi İçin 4 Farklı Senaryo!

Prof. Dr. Okan Tüysüz, İstanbul depremine yönelik 4 farklı senaryo paylaşarak olası deprem şiddetlerine değindi.

Olası İstanbul Depremi İçin 4 Farklı Senaryo!

Deprem uzmanı jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara’da olası bir depremin İstanbul’u nasıl etkileyeceğine ilişkin 4 ayrı senaryo paylaştı. Tüysüz, büyüklükleri 6.9 ile 7.6 arasında değişen senaryolara ilişkin amacının korkutmak değil bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tüysüz, İstanbul depremine yönelik paylaştığı 4 farklı senaryo şöyle:

– Sadece Adalar fayı kırılırsa 6.9 büyüklüğünde deprem beklenir. Tuzla ve Adalar’da zayıf zeminlerde yerel olarak IX şiddet değerlerine ulaşılır.

– Orta Marmara fayı kırılırsa deprem büyüklüğü 7.2 olur. Büyükçekmece’den Eminönü’ne kadar sahile yakın alanlarda şiddet IX’a, çok zayıf zeminlerde X değerine ulaşabilir.

– Batı ve Orta Marmara Fayı birlikte kırılırsa (zayıf ancak olası bir senaryo) deprem büyüklüğü 7.5, olası şiddet Mimarsinan-Eminönü sahiline paralel olarak 10-15 km boyunca ve Anadolu yakasının zayıf zeminlerinde IX ve üzeri olabilir.

– Tüm faylar (1912 depreminin Marmara içerisinde kırdığı yerler dahil) birlikte kırılırsa (zayıf olasılık) deprem büyüklüğü 7.6 olur. Mimarsinan-Eminönü sahili boyunca 20 km, Anadolu yakasında 10 km’lik bir şerit içinde zayıf zeminlerde şiddet IX ve üzeri olur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL