Ekonomi Güncel

Otomobil fiyatları düşecek mi? Otomobilde Matrah artırımı ne kadar olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını söylerken  “Matrah düzenlemesi üzerinde çalışıyoruz” dedi. Peki, Matrah nedir, matrah artırımı ne anlama geliyor? Matrah artırımı ne kadar olacak? Otomobilde matrah ne kadar düşecek? Otomobil fiyatları düşecek mi? İşte tüm merak edilenler…

Otomobil fiyatları düşecek mi? Otomobilde Matrah artırımı ne kadar olacak?

Dünya genelinde yaşanan çip krizi, dövizdeki artış ve araç bulunurluğunun azalması sebebiyle araç fiyatları da ekonomik krizden nasibini aldı. Ancak otomobil alacaklar ve sektör ÖTV indirimi veya matrah düzenlemesi gibi takip ederken, konuyla ilgili beklenen açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

Bakan Nebati yaptığı açıklamasında, “Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı?” sorusuna, ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığı yanıtını verdi ancak ekledi:  “Matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz.”

OCAK AYINDA DÜZENLEME YAPILMIŞTI

Bu yılın ocak ayında binek otomobillerin motor silindir hacmi dikkate alınarak özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarının esas matrah eşiklerinde düzenleme yapılarak,  önceden 3 vergi dilimi üzerinden ÖTV hesaplanırken bunlara yüzde 60 ve 70’lik dilimler eklenerek 5’e çıkarıldı.

Yüzde 45’lik ÖTV oranı için geçerli olan 92 bin TL matrah, ÖTV düzenlemesi sonrasında 120 bin TL’ye yükseltildi. Matrahı 92 bin ile 150 bin TL arasında olan modeller için geçerli olan yüzde 50 vergi dilimi, düzenleme ile 120 bin ile 150 bin arasına çıkarıldı. Yüzde 80’lik vergi dilimi içinse 150 bin TL olan matrah sınırı 200 bin TL ve üzeri olacak şekilde güncellendi.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araçlardan daha az ÖTV alınacak. İndirimle birlikte ÖTV’ye esas olan rakam düşeceği için otomobil fiyatları da düşecek. Matrah düzenlemesiyle yerli üretim otomobillerin fiyatının düşmesi bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL