Ekonomi Güncel

Resmi Gazete’de yayımlandı: KYK borç faizleri siliniyor!

KYK borç faizlerinin silinmesiyle ilgili karar, TBMM’de geçen torba teklifinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Peki, KYK borç faizleri silindi mi, ne zaman silinecek? İşte detaylar…

Resmi Gazete’de yayımlandı: KYK borç faizleri siliniyor!

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen öğrenim kredisi borçlarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. KYK borç faizlerinin ne zaman silineceği ise merak konusu oldu.

TBMM’de görüşülen KYK borç faizleriyle ilgili kanun teklifinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından gözler bankalarda ki faiz oranlarına çevrildi. Kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte faizlerin silinme işlemlerinin e-Devlet üzerinden de kademeli olarak görülmesi bekleniyor.

Resmi Gazete’de konuyla ilgili yer alan karar;

“Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktar kadardır.

Öğretim kurumundan mezun olan veya sağlık sebepleri dışında kendi isteği ile öğretim kurumunu bırakan ya da herhangi bir sebeple öğretim kurumundan çıkarılan öğrenciler, öğretim kurumu ile ilişiğinin kesildiği tarihten iki yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödemek zorundadır.

Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının Sosyal Güvenlik Kurumundan teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde on ilave edilerek kredi borcu hesaplanır. Ancak ilgili yılda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde ondan az olması halinde bu oran uygulanır. Erteleme işlemi en fazla üç defa yapılabilir.

Ödemenin askerlik dönemine rastlaması halinde borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenir.

Öğrencinin tabi olacağı yükümlülükler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan taahhütnamede belirtilir. Düzenlenen taahhütnamelerde krediyi alacak öğrencinin, öğrencinin reşit olmaması halinde ise öğrenci ile birlikte veli veya vasisinin borçlu sıfatıyla imzası yeterlidir. Ancak yurtdışında öğrenim gören öğrencilerden Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen şekilde kefil istenir.

Maddi veya hukuki nedenlerle takibinde yarar bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında gösterilen miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilir.

Katkı kredisi borcu ödemelerinde de yukarıdaki esaslar uygulanır.

Öğrencilere kredi verilmesi ve kredinin kesilmesi ile ilgili diğer usul ve esaslar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL