Güncel Köşe Yazıları

Rolü Kimse Kabul Etmedi, Rol Onların Oldu!

Oyuncu yazar Can Kuzgun’un yeni köşe yazısı “Rolü kimse kabul etmedi, rol onların oldu!” yayında.

Rolü Kimse Kabul Etmedi, Rol Onların Oldu!

Bu haftaTitanik filmini derledim. 1912 yılında bir buzdağına çarparak batan geminin kendi kadar sinema filmide yıllardır konuşuluyor.

Efsane yönetmen James Cameron, (o zamanlar tanınmıyordu) başrol oyuncuları için 1996 döneminin en popüler oyuncularına teklifte bulunmuş ama hepsi reddetti. Efsaneleşen Rose Dewitt Bukater karakterini Madonna, Angelina Jolie, Cameron Diaz, Rachel weisz gibi sayısız dünya starının kabul etmedi. Yine efsaneleşen Jack Dawson rolünü ise Jonny Deep, Brad pitt, Matt Damon gibi dönemin bir çok popüler kişileri reddetti. Reddeten kişiler arasında o zamanların az tanınan genç oyuncuları Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet kabul etti.

Kaptan Smith rolü ismi efsane oyuncu Robert De Niiro’ya teklif edilmişti. Ancak o da kabul etmedi. Kimse filmin tutacağına inanmadı. Filmin tutulmasını bırakın film tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 1997 yılında vizyona giren film, o zaman’a kadar çekilen en yüksek bütçeli film oldu. 96 yılına göre 200 milyon dolara çekildi. Film dünyanın en çok izlenen ve hasılat rekoru kıran filmi oldu. Rolü reddeden diğer oyuncular pişman olduklarını dile getirdi.

Başrol oyuncuları Winslet’a Oscar adaylığı Di Caprio’ya ise Altın küre adaylığı getirerek onları dünya çapında ünlü yaptı. Ayrıca film 14 oscar adaylığı ve bunlardan 11 adetini alıp rekor kırarak film tarihine adını yazdırdı. Hala Oscar tarihinde 2022 yılında olmamıza rağmen, bu kadar çok aday olan ve ödül alan film olmadı. 2022 verilerine göre dünyanın en çon izlenen filmi Avatar filmi yine Titanik filminin yönetmeni James Camerona ait.

16 aralık 2022 tarihinde Avatar’ın ikincisi için gün sayan Cameron, Avatar: Suyun yolu filmi de dünyanın en çok izlenen filmleri listesinde peşpeşe James cameron’a ait olacak. Kesinlikle yine Avatar 2 dünyanın en çok izlenen filmi olacak. Yönetmenin bu kadar başarılısı olmasında ki sebep bir film için tam 15-20 yıl zaman ayırması. Yanlış okumadınız tam tamına filmin hazırlığı için 15-20 yıl zaman ayırıyor. Efsane yönetmenin sırrı işte bu. Yazımı okurken çok fazla kez efsane dediğimi okumuşsunuzdur, çünkü film efsaneleşti. Yönetmen ve oyuncular efsaneleşti. Oysaki kimse filmin izlenmeyeceğini düşündü. İnanç sanat sektöründe başta geliyor.

2012 yılında Geminin batışının 100. yılında tekrar vizyona girdi ve tekrar zirveye oturdu. 2023 yılında vizyona girilişinin 25. yılına özel tekrar vizyona girecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL