Dünya Güncel

Sevinç, Hocalı Soykırımı’nda yaşandığı acı günlere götürüyor

Azerbaycan Türkü Sevinç, sosyal medya hesabından yayımladığı videolarla izleyenleri, Hocalı Soykırımı’nın yaşandığı 1992 yılının Karabağ’ına götürüyor. Hocalı için Adalet sivil toplum kuruluşunun hazırladığı “Sevinç Hikayeleri” projesi sosyal medyada kısa sürede paylaşım rekorları kırdı. 9 yaşındaki Sevinç’in gözünden Karabağ’da Hocalı Soykırımı’nın hemen önceki günlerinde yaşanan olayları anlatacak.

Sevinç, Hocalı Soykırımı’nda yaşandığı acı günlere götürüyor

“1992 yılında Hocalı’da Bir Kızın Instagram Hesabı Olsaydı” fikriyle “Hocalı İçin Adalet” platformunca hazırlanan video serileri, Sevinç adlı Azerbaycan Türkü kızın videolu anlatımlarıyla izleyenleri o acı dolu günlere götürüyor. Ermenilerin kanlı bir soykırım ve vahşete imza attığı Hocalı’da yaşan acı günleri anlatan videolar, 25 Şubat’a kadar yayımlanmaya devam edecek. Proje, “Hocalı için Adalet Uluslararası Farkındalık Kampanyası” kapsamında Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik Vakfı’nın desteğiyle başlatıldı.

“30 YIL ÖNCE HOCALI SOYKIRIMI’NIN YAŞANDIĞI GÜNLERDE BİR KIZIN INSTAGRAM HESABI OLSAYDI….”

Tarihe kanlı Hocalı Soykırımı olarak geçen 26 Şubat 1992 tarihinde şiddetlenen olaylara ilişkin gerçek hikayelerin anlatılacağı kısa videolar her gün yayımlanıyor. Sevinç hikâyeleriyle dünya kamuoyunu Hocalı soykırımı hakkında bilgilendirecek. Soykırım mağdurlarını anmak ve genç nesil tarafından unutulmaması sağlamak amacını taşıyor.

Karabağlı Sevinç’in Hocalı Soykırımı’nın yaşandığı o günlere götüren videoları izlemek için tıklayınız: https://www.instagram.com/sevinj.stories

ERMENİLERİN İŞLEDİĞİ KANLI SOYKIRIM: TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇEN HOCALI SOYKIRIMI

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.

Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak 1992’den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu.

Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı. Resmi verilere göre, Hocalı Soykırımı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

Aysel Turan
Azerbaycan Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteyi Vakfının desteği ile “Ortak Değerler” İçtimai Birliğinin gerçekleştirdiği “Hocalı soykırımı 30-cu yılında – türk ülkeleri medyalarında tanıtım” projesi çerçivesinde yayımlanır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL