Dünya Güncel

Türkiye ve İsrail Karşılıklı Elçilik Atayacakları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail ile bir anlaşmaya vardıklarını belirterek, “Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık.” dedi.

Türkiye ve İsrail Karşılıklı Elçilik Atayacakları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ve İsrail’in karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldığını duyurdu.

Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamasında, “Yeni hükümet göreve geldikten sonra İsrail’de diyalog süreci başlamıştı. Sonuçta ilişkilerin normalleşmesi konusunda atacağımız adımlar içinde büyükelçileri atamak da vardı. Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Hayırlısı olsun. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor. İsrail’den olumlu bir adım geldi. Biz Filistin, Kudüs ve Gazze’nin haklarını savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

İSRAİL VE TÜRKİYE TAM DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ YENİDEN KURDU

İsrail Başbakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel istikrar için önemli bir değer ve İsrail vatandaşları için çok önemli bir ekonomik haber. İsrail’in dünyadaki konumunu güçlendirmeye devam edeceğiz. Başbakan Yair Lapid ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmenin ardından, İsrail ve Türkiye tam diplomatik ilişkileri yeniden kurdu.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL