Güncel Teknoloji

Twitter’da Gördüğümüz TT’ler Aslında Neye Göre Belirleniyor?

Yazılı içeriklerin paylaşılması ile öne çıkan Twitter sosyal medya platformundaki popüler kelimeler ya da kelime öbekleri trend topic, kısaca TT olarak adlandırılıyor.

Twitter’da Gördüğümüz TT’ler Aslında Neye Göre Belirleniyor?

Bazen oldukça sıra dışı konularlarla karşılaştığımız TT neye göre belirleniyor hiç merak ettiniz mi? Gelin Twitter TT neye göre belirlenir biraz yakından inceleyelim.

Son olarak adını Elon Musk tarafından satın alınması nedeniyle daha sık duymaya başladığımız sosyal medya platformu Twitter, yazılı içeriklerin yoğun olarak paylaşıldığı bir platform. Yazılı içeriklerin çok olması nedeniyle de bazı kelimeler ve kelime öbekleri öne çıkıyor. Twitter TT yani trend topic olarak anılan kelimelerin olduğu listede bazen gündemden bağımsız, sıra dışı konularla karşılaşabiliyoruz.

Webtekno editörleri tarafından hazırlanmış olan sosyal medya haberleri ve içeriklerine baktığımız zaman karşımıza farklı dönemlerde Twitter TT olmuş pek çok farklı konu çıkıyor. Peki, bazen gündem ile alakası bile olmayan konular nasıl oluyor da TT oluyor hiç merak ettiniz mi? Tamamen platformun algoritmasına ve bazı tekniklere dayalı olan Twitter TT neye göre belirlenir gelin yakında bakalım.

Öncelikle Twitter TT nedir?

TT kısaltması ile anılan trend topic; Twitter’da belirli bir süre içinde hakkında en çok içerik paylaşılan kelime, kelime öbekleri, cümleler ve etiketlerdir. TT listesi olarak karşımıza çıkan tüm bu kelimeler, etiketli ya da paylaşım yoğunluğuna bağlı olarak etiketsiz şekilde karşımıza çıkabilir.

TT listeleri sabit değildir. Bazen anlık olarak bile değişebilir. Bazen de gündeme göre birkaç gün benzer kelime ve kelime öbekleri TT listesinde kalabilir. TT listesinde yer alan konular herkes için benzer gibi görünse bile aslında her kullanıcının konumuna, takip ettiği kişilere ve ilgi alanlarına göre de değişiklik gösterir.

Twitter’da nasıl TT olunur, neye göre belirleniyor?

Twitter TT listesi pek çok kullanıcı için merak edilen bir konu olduğundan dolayı platformun açıkladığı ilk kural, paylaşım sayısıdır. Yani bir kelimenin, kelime öbeğinin ya da etiketin TT listesine girmesi için kullanıcılar tarafından sıkça paylaşılması gerekiyor.

Twitter kullanıcı odaklı bir sosyal medya platformu olduğu için çok sayıda paylaşılmış bir konuyu bile bazen TT listesine almayabilir. Çünkü görmüş olduğunuz TT listesi sizin konumunuza, takip ettiğiniz kişilere ve benzeri ilgi alanlarına dayanarak oluşturulur. Bu noktada istenen, kullanıcının ilgisini çekmektir.

TT listesi konusunda en büyük spekülasyonu yapanlar ise sahte hesaplardır. Sayısız sahte hesap üzerinden paylaşılan bir kelime milyonlarca kez kullanılmış olsa bile bu durum Twitter tarafından fark edilir ve engellenir. Elbette engellenene kadar bu paylaşım yoğunluğu dikkat çekebilir ancak fark edildiği anda duracaktır.

Elbette Twitter TT listelerinin olmazsa olmazı sponsorlu içeriklerdir. Sonuçta Twitter bir şirket ve para kazanmak zorunda. Zaten TT listesinde en üstte yer alan bu tür başlıklar sponsorlu ibaresi ile gösterilir. Ancak bazen fenomen hesaplarla birlikte yürütülen geniş çaplı bir reklam kampanyası nedeniyle de bu tür bir TT listesi oluşabilir.

Twitter TT listesi nerede, nasıl özelleştirilir?

App Store üzerinden iOS, Google Play Store üzerinden Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarınıza indirerek kullanabileceğiniz Twitter mobil uygulamasının alt araç çubuğunda bulunan büyüteç butonuna dokunarak açtığınız arama sayfasında TT listesini görüntüleyebilirsiniz. Masaüstü internet tarayıcınız üzerinden Twitter internet sitesini açtığınız zaman ise bu listeyi ekranın sağ tarafında göreceksiniz.

Eğer karşınıza çıkan Twitter TT listesinin size özel olmasını istiyorsanız arama çubuğunun hemen yanında bulunan Ayarlar butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan Konum ve Kişiselleştirme seçeneklerinden Kişiselleştirme’yi tercih edin. En doğrusu her iki seçeneği de onaylamak olacaktır.

Eğer Ayarlar sayfası üzerinden karşınıza çıkan seçenekler arasından Konum’u tercih ederseniz kendi seçtiğiniz ya da platformun sizin hesabınız üzerinden son ulaştığı konuma göre hazırlanmış bir TT listesi ile karşılaşırsınız. Dilerseniz yine aynı sayfa üzerinden TT listesinin yalnızca ilgi alanlarınıza göre belirlenmesini de seçebilirsiniz.

Twitter TT listesi güvenli mi?

Twitter, dünya çapında milyonlarca aktif kullanıcısı olan bir sosyal medya platformu. Bu nedenle pek çok spekülasyona açık. Bir şekilde Twitter topluluk kuralları ihlal edilse ve birtakım kişiler kalabalık bir sahte hesap gücü ile milyonlarca paylaşım yaparak TT listesinde olur olmadık konuları öne çıkarsa büyük bir kaos ortaya çıkabilir. Yani internette gördüğünüz her şeye hemen öyle güvenmemek en iyisi olacaktır.

Böyle planlı bir organizasyon olmasa bile birkaç tane bilinçsiz kullanıcının başlattığı küçük bir kıvılcım hızla alev haline gelebilir. Birkaç tane de aldığı bilgiyi teyit etmeyen çok takipçili hesap aynı konudan bahsederse bir anda işler çığrından çıkabilir. Dünyada ve ülkemizde benzer pek çok örnek gördük.

Peki ne yapalım diyorsanız sadece keyfinize bakın. Twitter TT listesinde gördüğünüz tüyler ürperten bir kelimeye, kelime öbeğine, cümleye ya da etikete hemen inanmayın. Güvenilir kaynaklardan doğruluğunu teyit etmeyi deneyin. Sonuçta Twitter sizin eğlenmeniz için böyle bir TT listesi sunuyor. Tadını çıkarın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL